Rizika ženšenu

22. února 2007 v 11:15 | MUDr. K a č a r a s Dimitris |  Zajimavosti z medicíny
Rizika ženšenuOldřich Vinař
Publikováno: Vesmír 81, 477, 2002/8
Lidé si často myslí, že syntetické léky jsou nebezpečné už tím, že nejsou "přírodní", ale "umělé", představují si, že jejich organizmus ohrožuje "chemie". Jako by chtěli ignorovat, že i lidské tělo je konglomerátem složitých chemikálií.
Ženšen je výtažek z kořene rostliny Panax ginseng, který se už tisíce let v Orientu používá proti únavě, vyčerpanosti a poruchám pozornosti. Předpokládá se také (ale nebylo to prokázáno), že usnadňuje syntézu steroidních hormonů, tedy i hormonů pohlavních, a proto má zlepšovat i sexuální funkce.
Nedávno I. Vazquez a L. F. Aguera-Ortiz popsali, jak 56letá žena po užívání ženšenu onemocněla mánií. Mánie je vážná duševní porucha, která je jakýmsi opakem deprese: člověk je nezvykle aktivní, lehkomyslný, bývá přesvědčen o svých mimořádných schopnostech, kterými předčí ostatní lidi. V důsledku toho se snaží hrát dominantní úlohu v meziosobních interakcích, utrácí peníze, neuváženě navazuje erotické vztahy apod. Epizoda mánie v tomto případě odezněla poté, co nemocná přestala užívat ženšen.
Mánie je při užívání ženšenu jistě vzácná komplikace. Vzhledem k nemalému počtu lidí, kteří si dnes kupují různé prostředky "pro posílení" nebo "pro zlepšení paměti" v lékárnách volně, bez lékařského předpisu, je však dobré o tomto riziku vědět. Problémem totiž nemusí být jen jasně vyjádřená mánie, ale i určitá nepřiměřená aktivita a urychlení psychomotorického tempa. (Acta Psychiatrica Scand. 105, 76-78, 2002)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert Robert | E-mail | 15. dubna 2012 v 9:59 | Reagovat

Dobrý den. Přečetl jsem článek o riziku ženšenu. A musím reagovat, jelikož mám se ženšenem veliké zkušenosti. Článek o 56leté ženě jsem nečetl podrobně, ale znám rizika, která mohou u ženšenu nastat, pokud je nesprávně užíván! Pokud budete jakýkoli lék užívat ve velkém množství, domnívám se, že rizika budou daleko horší než u ženšenu. Pokud je ženšen užíván správným způsoben, rizika jsou minimální!
S pozdravem Robert A.

2 Petr Boubel Petr Boubel | Web | 2. května 2013 v 12:03 | Reagovat

Také myslím http://petr-boubel.blog.cz/1304/korejsky-zensen

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama