model stresu a likvidace stresu

model stresu a likvidace stresu

15. října 2006 v 20:04 | Dr.Kačaras Dimitris
model stresu.
Kdy vzniká stres? Při vyčerpání adaptivních možností reaguje organismus primitivní tělesnou reakcí, celkovou aktivací, jež má připravit jedince na odstranění stresové zátěže - buď útokem, jejím přemožením, či alespoň energickou obranou, nebo útěkem.
Převeďme si tento spíše biologický popis do lidského prožívání - na jedné straně vnější zátěž, kupříkladu stále více pracovních úkolů. Na druhé straně kapacita i mnohotvárnost adaptivního chování, jež může vykazovat různé deficity.
Poněkud zjednodušeně by se dalo říci, že chybí lidské diferencované dovednosti týkající se útoku, obrany či útěku, a proto dochází k nižší, méně diferencované reakci na převážně tělesné úrovni. O jaké dovednosti v našem příkladu jde? O spojení vlastní agrese - zde ve formě prosazení se vůči šéfovi, popřípadě vůči spolupracovníkům při přerozdělování části svých úkolů na ně - s vcítěním do jeho i jejich situace. Jde o odvahu a zásadní zasazování se o spravedlnost, anebo o strach, lhostejnost či rezignaci. Mnozí badatelé datují počátek psychosomatického onemocnění do okamžiku, kdy převládl pocit vlastní bezmocnosti či zoufalství. Reakci útěku lze ve "zlidštěné" podobě chápat jako možnost oddechu, možnost udělat si krátkou pauzu, relaxovat či se věnovat jiným formám aktivního odpočinku.
Tělo není věc.
------------------------------------------------------------

5 kroků k likvidaci stresu

-------------------------------

Nesplněné úkoly už dosáhly velikosti laviny, ze které se vám každý den podaří odebrat tak tři sněhové vločky. Místo toho, abyste se plná energie vrhla do dalšího dne, cítíte se unavená a ve stavu, kdy se můžete jít uložit zpátky do postele. Což ovšem neznamená, že byste mohla spát, protože stres vám usnout jednoduše nedovolí. Jak bojovat proti stresu.
Krok č. 1: Identifikujte nepřítele.

Zjistěte, v kterých situacích se cítíte nejvíc ve stresu Rozbolí vás břicho, kdykoli si vzpomenete na svého šéfa,manžela,školu? Abyste se stresem mohli zatočit, potřebujete nejprve identifikovat podněty, které u vás stres spouští.
Vezměte si dva listy papíru. Na jeden z nich napište deset situací, nebo okamžiků, kdy jste se cítila nejšťastnější. Neměly by to být události starší než jeden rok. Na druhý list potom napište situace, kdy jste se cítila nejvíc ve stresu (opět by se nemělo jednat o události starší než rok).
Seznam pozitivních událostí si pověste na ledničku, nebo dejte do kabelky, abyste se na něj mohla podívat, kdykoli se budete cítit na dně. Seznam stresorů potom pečlivě zanalyzujte. Pokuste se mezi jednotlivými událostmi najít nějakou spojitost. Jsou si například všechny stresové situace podobné tím, že souvisí s prací? Jde v nich o to, že nedokážete říct ne? Souvisí s konkrétními lidmi, nebo způsobem chování? Až budete vědět, kde je zakopaný pes, pokuste se vymyslet si osobní bojový scénář, co byste v nich mohla udělat jinak, až se příště budou opakovat.
Krok č. 2: Vsaďte na přátele.

Možná si myslíte, že když své problémy povykládáte o polední pauze jste bez stresu. Jenže odborníci upozorňují na to, že na to, aby mělo vaše vypovídání se terapeutický účinek a ulevilo se vám, musíte si dát čas na to, abyste ventilovala své city. Je sice fajn, že si kolegyni postěžujete na to, že vám to zrovna neklape v partnerském vztahu, ale za tak krátkou dobu se rozhodně nestihnete odreagovat.
Vytáhněte svou kamarádku na celý večer do vinárny a dejte si čas na to, abyste se jí mohla svěřit se svými pocity a myšlenkami. Nemusíte od ní zrovna načerpat to jediné možné řešení situace, ale už tím, že si přeříkáte své myšlenky si "uklidíte" v hlavě.
Krok č. 3: Využijte přírodu.

Jen těžko najdete rychlejší regeneraci, než vám poskytne příroda. Je samozřejmé, že když se večer doplazíte z práce, to jediné, co se vám chce, je praštit sebou před televizi. Jenže pokud tomuto nutkání dokážete odolat a místo toho si dáte půlhodinovou procházku v zeleni, vaše duševní a fyzické síle se obnoví mnohem rychleji.
Když už pomineme obligátní účinky čerstvého vzduchu, je dokázáno, že zelená barva působí uklidňujícím účinkem na oči. Vůně louky nebo lesa vám poskytne tu nejlepší aromaterapii a pokud se ještě dokážete přinutit, abyste se v lese nebo parku proběhla, zapojíte do hry i endorfiny, které vás nabijí novou energií.
Krok č. 4: Kontrolujte se.

Je samozřejmé, že v mnoha situacích přichází stres zvenčí a faktory, které ho spouští nemůžete svou vůli ovlivnit. Co ale ovlivnit můžete je váš vlastní postoj ke stresorům. V situaci, kdy cítíte, že přestáváte zvládat, vyzkoušejte psychický trik.
Soustřeďte se na své nitro a sugerujte si, že vaše psychika a tělo jsou dvě rozdílné složky. Potom nechte například na pracovní poradě, nebo partnerské hádce, jen své tělo a pokuste se na celou situaci pohlédnout svrchu tak, jako byste se nad celou scénou vznášela. Dívejte se na její aktéry jako na cizí lidi, jakoby se jednalo o epizodu seriálu, na kterou se díváte jako nezúčastněný pozorovatel. Odstup vám nejen pomůže distancovat se od stresu, ale zároveň při něm získáte i přístup k řešením, která by vás možná jinak ani nenapadla.
Krok č. 5: Darujte si čas.

Zamyslete se nad tím, kolik času denně máte k dispozici jen sama pro sebe.
To znamená času, kdy nepřemýšlíte o žádných povinnostech, nic neděláte, nikdo na vás nemluví a nikdo po vás nic nechce? Je to alespoň pět minut? Psychologové totiž upozorňují na skutečnost, že čas, který máme sami pro sebe se pořád krátí. Přitom by stačilo denně jen pár minut na to, aby si naše psychika mohla odpočinout a nabrat síly.
Vyčleňte si z každého dne dvakrát pět minut, kdy budete programově myslet pouze na příjemné věci. Zapracujte si je do svého programu na pevný čas a celý svůj rozvrh si plánujte s ohledem na ně, kdy si zkrátka zakážete nejen zvedat telefony, odpovídat na otázky, ale i myslet na povinnosti a nepříjemné věci. Darujte zkrátka sama sobě čas, který bude patřit jen vám a do kterého vám nikdo nebude moci vstupovat. Získáte tak tajný rezervoár energie, ze kterého budete moci čerpat při stresových situacích.
 
 

Reklama